- 984 Views
- SolarisNET
- 22 marca 2021
- IT
Płytki drukowane PCB – nazwa brzmi dość skomplikowanie i mocno technicznie. Nic dziwnego, tak właśnie jest! To tradycyjna nazwa nieosłoniętej płytki, za której pośrednictwem dostarcza się dane dotyczące układu, z którego się korzysta oraz montażu komponentów.
Tak się składa, że wiele technologii, z których korzystamy na co dzień, nie znalazłoby się w powszechnym obiegu, właśnie, gdyby nie wynalezienie oraz zastosowanie płytki drukowanej PCB. Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć na jej temat.
Płytki drukowane PCB – co to?
Płytki drukowane PCB to najpowszechniejsza nazwa dla tego typu „urządzenia”, ale znana jest również pod nazwą „płytka z okablowaniem drukowanym” lub „kartą z okablowaniem drukowanym”. To właśnie, dzięki zastosowaniu płytek drukowanych PCB doszło do tego, że możemy dziś korzystać ze znacznie mniejszych niż wcześniej sprzętów elektronicznych.
Płytki drukowane PCB służą do mechanicznego podtrzymywania oraz elektrycznego łączenia elementów za pomocą specjalnych ścieżek przewodzących lub ścieżek sygnałowych. Znajdują się one na specjalnym, nieprzewodzącym podłoży z arkuszy miedzianych laminowanych.
Gdzie stosuje się płytki drukowane PCB?
Czy wiesz, że dziś płytki drukowane PCB można znaleźć praktycznie wszędzie? Stosuje się je we wszystkich urządzeniach elektronicznych, poza najprostszymi, produkowanymi komercyjnie urządzeniami. Ich zadaniem jest umożliwienie w pełni zautomatyzowanych procesów montażowych. Przed powstaniem płytek drukowanych PCB nie było to możliwe.
Dziś płytki drukowane PCB są jednym z najbardziej kluczowych pojęć w elektronice. Została wynaleziona w 1936 roku i właśnie wtedy doprowadziła do pełnego zrewolucjonizowania technologii elektronicznej. Dzięki PCB produkcja urządzeń elektrycznych na masową skalę stała się w końcu możliwa!
Płytki drukowane PCB – krótka historia
Przed rokiem 1936 rokiem, wszystkie obwody elektroniczne były podłączane na zasadzie „punkt-w-punkt” do obudowy (często drewnianej skrzynki). Poprzez to było to czasochłonne, trudne do osiągnięcia zadanie. Każdy element zostawał połączony z innymi drutem miedzianym w ramach długiego, pracochłonnego procesu.
Pojawienie się płytek drukowanych PCB zmieniło to wszystko. Cały proces produkcyjny stał się dużo łatwiejszy i bardziej zmechanizowany. Doszła do tego możliwość drukowania w ogromnych ilościach za pomocą maszyn, co znacznie przyspieszyło produkcję i sprawiło, że urządzenia różnego typy stały się wystarczająco tanie, aby można je było stosować we wszystkich rodzajach produktów.
Pierwsze płytki drukowane PCB były używane w radiach lub innych sprzętach o powszechnym zastosowaniu wojskowym. Po zakończeniu drugiej wojny światowej trafiły do masowego przemysłu i ostatecznie do raczkującego rynku elektroniki użytkowej. I to był moment, gdy na dobre zmieniły oblicze dzisiejszej technologii!
Obecnie płytki drukowane PCB można znaleźć wszędzie, gdzie spojrzymy: od płyt głównych urządzeń do komputerów PC i kart pamięci, aż po urządzenia mobilne i kontrolery w sprzętach służących nam w ramach gospodarstwa domowego. Jako podstawa nowoczesnej elektroniki płytki drukowane są stosowane także w urządzeniach medycznych, takich jak sprzęt skanujący i cyfrowe urządzenia pomiarowe. Są wykorzystywane bardzo często w maszynach produkcyjnych, od przełączników i kontrolerów po sprzęt monitorujący – a nawet jako maszyny używane do projektowania i wytwarzania większej liczby płytek drukowanych.
Mówiąc wprost, płytki drukowane PCB są dosłownie wszędzie. Od elektroniki użytkowej i sprzętu AGD po aplikacje motoryzacyjne i lotnicze – nie sposób wyobrazić sobie współczesnego świata bez PCB. Wynalezienie z pozoru tak małego obwodu drukowanego na dobre unowocześniło i ulepszyło naszą codzienność! Warto jednocześnie pamiętać, że istnieją różne płytki drukowane PCB, które mają szerokie właściwości fizyczne. Wciąż jednak są bardzo zgodne z podstawowymi zasadami projektowania, znanymi sprzed lat.

- 8 października 2024
Sztuka Analizy Tekstu: Język Polski

- 14 sierpnia 2024