- 659 Views
- SolarisNET
- 18 lipca 2021
- Handel
Wino półwytrawne to dla wielu subtelniejsza alternatywa wina wytrawnego. Jego najlepsze rodzaje, znajdziemy wśród producentów z Włoch i Francji. Kraje te specjalizują się w wytrawnych i półwytrawnych odmianach tego trunku, przez co wszystkie oczy fanów cierpkiego wina, skierowane są w ich stronę.
Do jakich potraw pasuje wino półwytrawne
Zmysł smaku człowieka, zmienia się przez całe jego życie i coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, w której gość restauracji zamówi wino białe do steka, a czerwone do drobiu. Jednak zanim zaczniemy eksperymentować, warto zapoznać się z podstawami degustacji win półwytrawnych. Przede wszystkim – wino nie powinno zagłuszyć potrawy. Ważne jest aby zachować równowagę, pomiędzy walorami smakowymi alkoholu oraz dania. Białe wina półwytrawne to świetne aperitify, czyli pobudzacze naszego apetytu. Serwuje się je schłodzone, w towarzystwie ryb, białego mięsa, kurczaków, cielęciny, makaronów, kurczaków, pasztetów oraz miękkich serów.
Ważne informacje na temat wina półwytrawnego
Wino półwytrawne, dzięki przerwanym w odpowiednim momencie procesie fermentacji, zachowuje w sobie śladowe ilości cukru resztkowego. W wyniku tego, czasem porównywane jest do półsłodkich odmian tego trunku. Podaje się je w temperaturze 8-12°C . Cieplejsze, tracą swoje właściwości i orzeźwiający smak, a ich zapach może zdominować alkohol. Kieliszki do białych win półwytrawnych, powinny być zrobione z gładkiego, przeźroczystego szkła. Do win białych wykorzystamy szkło proste, zwężające lub rozszerzające się ku górze. Podobna sytuacja ma miejsce przy winach czerwonych, jednak te kieliszki powinny być niższe. Przed rozlaniem wina, powinniśmy przetrzeć zewnętrzną oraz wewnętrzną część szyjki ściereczką oraz upewnić się, że na korku nie jest widoczna pleśń. Wiele ciekawych informacji na temat win, znajdziemy na stronie https://zbawcy.pl/. Wina z całego świata, dostępne są na wyciągnięcie ręki. Dzięki dokładnym opisom poszczególnych butelek, na pewno uda się wybrać coś w sam raz dla siebie.

- 8 października 2024
Sztuka Analizy Tekstu: Język Polski

- 14 sierpnia 2024