- 903 Views
- SolarisNET
- 7 lipca 2020
- Gospodarka
W chwili, gdy nagle potrzebuje się pieniędzy, mało kto zastanawia się nad tym, czym różnią się pomiędzy sobą pożyczki i kredyty. Potocznie pojęcia te używane są zamiennie, jednak tkwią w nich pewne niuanse, które radykalnie je od siebie odróżniają. Podpowiadamy, czym różni się od pożyczka od kredytu?
Charakterystyka kredytu
Wiele osób ma poważne problemy z odróżnieniem pożyczki od kredytu, uważając wręcz oba te instrument za ten sam sposób pozyskania dodatkowej gotówki. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ kredyt od pożyczki różni się w zasadniczym punkcie, czyli kto może go udzielać.
Kredyt jako produkt finansowy, zarezerwowany jest jedynie dla banków. Obowiązujące w Polsce prawo bankowe bardzo wyraźnie mówi, że tylko instytucje, jakimi są banki, mogą udzielać swoim klientom kredytów. To jednak nie wszystko, ponieważ kredyt musi być zawarty na bardzo precyzyjnie określonych warunkach, które będą przejrzyste dla obu stron. Co to oznacza? Kredyt musi mieć przede wszystkim określoną w umowie zawarcia kredytu łączną kwotę, na jaką opiewa, a także zasady, na jakich będzie spłacany. Mowa tu jest o terminie spłaty, ilości rat, a także oczywiście ich wysokości. Dokładnie podane muszą być takie parametry kredytu jak jego kwota, wysokość odsetek, czy też wszystkie zawarte w umowie dodatkowe koszty wzięcia kredytu. Co bardzo ważne, umowa musi również zawierać cel, na jaki dany kredyt został zawarty.
Charakterystyka pożyczki
Jak w takim wypadku prezentuje się pożyczka? Kto jej może udzielić i na jakich zasadach? W przypadku pożyczek istnieje o wiele szerszy zakres tego, kto może jej udzielać. Mogą to być oczywiście banki, lecz również firmy pożyczkowe, czy też nawet osoby prywatne. Jak się jednak okazuje, nie to stanowi najważniejszej różnicy pomiędzy kredytem pożyczka. Tkwi ona gdzie indziej.
Nie ma znaczenia, czy będzie to pożyczka pozabankowa, czy też bankowa. W oby przypadkach nie musi być zawierana na z góry określony cel, a także nie musi zostać potwierdzona żadną pisemną umową. Co również ciekawe, nie ma z góry określonego rodzaju i terminu spłacania zadłużenia, co powoduje, że na rynku znaleźć można tzw. chwilówki, oraz pożyczki ratalne, które diametralnie różnią się pomiędzy sobą sposobem ich spłacania.
Jak już wcześniej było wspominane, kredyty i zasady ich udzielania regulowane są przez prawo bankowe. W przypadku pożyczek nie jest ono stosowane, ponieważ wszystkie zasady ich zawierania reguluje po prostu kodeks cywilny. Szukasz bezpiecznej pożyczki przez internet? Sprawdź ofertę na https://www.extraportfel.pl/.
Choć zarówno pożyczki, jak i kredyty prowadzą do tego samego, czyli do otrzymania dodatkowej gotówki, to jednak różnice pomiędzy nimi potrafią być bardzo duże. Warto więc dokładnie przemyśleć to, co konkretnie chce się uzyskać i czego się potrzebuje.
- 8 października 2024
Sztuka Analizy Tekstu: Język Polski
- 14 sierpnia 2024
Torby z nadrukiem: Jak personalizacja może wyróżnić Twój styl?
- 3 czerwca 2024