- 872 Views
- SolarisNET
- 19 listopada 2020
- Medycyna
Każdy z Was na pewno słyszał o zabiegu, jakim jest fluoryzacja zębów mlecznych. Wielu pamięta też z czasów szkolnych praktykę wspólnej fluoryzacji w klasach. Ale czy tak naprawdę wiemy, na czym ona polega i jaki jest oczekiwany efekt po jej wykonaniu? Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat fluoryzacji, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Czym jest fluor?
Odpowiedź na pytanie, „czym jest fluor” to podstawa, jeżeli chcemy dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działa fluoryzacja. Fluor to mikroelement, który utrzymuje prawidłowy stan zębów i kości. Jest składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Jak działa fluor? Nie tylko wzmacnia powierzchnię zębów i sprawia, że są bardziej odporne na negatywne działanie kwasów znajdujących się w jamie ustnej, ale przede wszystkim działa przeciwpróchnicowo. Fluor jest najpowszechniejszą substancją aktywną o takim właśnie działaniu.
Nie wszyscy wiedzą, na jakiej zasadzie fluor zapobiega powstawaniu próchnicy. Odpowiedź jest prosta. Fluor wzmacnia szkliwo, remineralizuje je w miejscach ubytku, powstrzymuje rozwój bakterii przyczyniających się do próchnicy, a co więcej – tworzy barierę ochronną na zębach. Dzięki niej na zębach nie osadza się kamień.
Fluoryzacja zębów mlecznych – jak wygląda?
Zabieg fluoryzacji zębów mlecznych polega na nałożeniu na zęby fluoru, który zazwyczaj ma formę pianki, żelu, lakieru, kropli itp. Wybór tej formy zależy od stomatologa przeprowadzającego zabieg. Co ważne, fluoryzacja zębów mlecznych jest bezbolesna i trwa bardzo krótko, bo tylko około piętnastu minut!
Przed zabiegiem fluoryzacji należy umyć dokładnie zęby. Fluoryzacja zewnętrzna przeprowadzana w gabinecie to nic innego niż tak zwane lakierowanie zębów. Na oczyszczone szkliwo przy pomocy specjalnego pędzelka nakłada się preparat fluorkowy.
Dlaczego fluoryzacja zębów mlecznych jest ważna?
Zastanawiacie się pewnie, dlaczego na fluoryzację zębów mlecznych kładzie się tak silny nacisk. Sprawa jest bardzo prosta, dzieci mają trudność z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, a co więcej wciąż rosnące zęby są szczególnie narażone na niedobór składników mineralnych. To właśnie powód, dla którego to u dzieci bardzo mocno zaleca się fluoryzację w celach profilaktycznych.
Fluoryzacja zębów mlecznych – co po zabiegu?
Fluoryzacja to bezpieczny, szybki i bezbolesny zabieg. Jest jednak kilka zaleceń dotyczących czasu po jego wykonaniu. Przede wszystkim dziecko nie może w przeciągu 2-3 godzin po zabiegu jeść ani pić. Co więcej, przez 12 godzin nie może myć zębów. Aby fluoryzacja była skuteczna należy ją powtarzać około co pół roku.
Fluoryzacja nie tylko dla dzieci
Nie tylko dzieci powinny korzystać z zabiegu fluoryzacji. Jest ona zalecana także dorosłym, szczególnie, gdy wykonywany był u nich zabieg piaskowania i skalingu. W ten sposób można zapobiec szybkiemu nawrotowi kamienia i osadu nazębnego. Poza tym dostępny jest także zabieg tzw. fluoryzacji kontaktowej, która nie tylko chroni przed próchnicą, ale też sprawia, że zęby wyglądają na jaśniejsze!
Jak oswoić dziecko z gabinetem stomatologicznym?
Strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest bardzo powszechny i wcale nie dotyczy tylko najmłodszych. Wiele osób dorosłych unika dentysty jak ognia z powodu tego irracjonalnego strachu. Odkładają wizyty, jednocześnie sprawiając, że stan ich uzębienia staje się coraz gorszy i trudniejszy do naprawienia.
Tym bardziej dzieci, mogą odczuwać lęk przed stomatologiem. Dlatego nie należy czekać z odwiedzinami w gabinecie do momentu, w którym potrzebne jest leczenie. Wtedy może dojść do sytuacji, że dziecko będzie kojarzyło to miejsce z bólem. Lepiej umówić się u specjalisty na tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wtedy dziecko będzie miało szansę, aby poznać personel w bezstresowej sytuacji, oswoić się z gabinetem, jego wyposażeniem. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter kontrolny, a w trakcie jej trwania stomatolog opowie maluchowi np. na czym polega praca dentysty, jak należy dbać o jamę ustną czy pokaże znajdujące się w gabinecie sprzęty.
- 8 października 2024
Sztuka Analizy Tekstu: Język Polski
- 14 sierpnia 2024
Torby z nadrukiem: Jak personalizacja może wyróżnić Twój styl?
- 3 czerwca 2024
Praktyczny przewodnik po szafkach nocnych
- 15 marca 2024