- 888 Views
- SolarisNET
- 15 lutego 2020
- Budownictwo
Nawet najbrzydsze i najbardziej zniszczone drewniane podłogi mogą znów wyglądać w porządku. Dzięki nowej warstwie bejcy pozostanie w dobrym stanie na kolejne lata. Oto przewodnik, jak to zrobić.
Pogoda i wiatr pozostawiają ślady na drewnie, a na zewnątrz niewiele rzeczy zużywa się bardziej niż duże poziome drewniane powierzchnie na tarasie i schodach. Deszcz, opady śniegu i słońce mogą wyrządzić ogromne szkody, ale przy niewielkiej konserwacji drewno może wytrzymać wiele lat.
Warstwa bejcy tarasowej sprawia, że drewno jest zarówno wodoodporne, jak i chroni przed degradacją słoneczną. Jednocześnie bejca nadaje zarówno kolor, jak i połysk oraz podkreśla wzór w drewnie. Podczas zabiegu ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami na produkcie. Po nałożeniu podłoże musi dobrze wyschnąć przed użyciem.
Przygotuj się.
Zacznij od zamiatania i mycia powierzchni, która ma być odnowiona. Następnie dobrze jest wyczyścić drewno, aby pozostałości po starej obróbce zostały usunięte w miarę możliwości.
Jeśli drewno jest zużyte i rozdrobnione, zaleca się szlifowanie, aż będzie jasne. Ponieważ bejca jest przezroczystym wykończeniem, kolor podłoża będzie miał wpływ na końcowy wynik.
Jeśli podłoże ma mieć inny kolor niż wcześniej, wszystkie resztki starej obróbki należy zeszlifować lub usunąć chemicznie.
Bejce są dostępne w różnych kolorach, ale często można również je mieszać i uzyskać własny kolor.
Zastosuj bejcę.
Bejcę można nakładać na podłoże za pomocą dużego pędzla na wałku przedłużającym, który jest specjalnym narzędziem do skutecznej aplikacji między innymi na tarasach. Dzięki temu warstwa jest nakładana szybko i bez problemu.
W narożnikach, a także do balustrad i schodów stosuje się płaską, szeroką szczotkę. Bejcę należy nakładać cienką warstwę. Zapobiegnie to niepotrzebnym plamom, które mogłyby powstać przy nakładaniu grubszych warstw.
Druga warstwa.
Jeśli drewno jest bardzo suche i dobrze ciągnie, może być potrzebna druga warstwa. Jednak bejca nie powinna tworzyć warstwy. Bejcę, która nie wnika, ale tworzy mokre plamy na podłożu, należy usunąć. Im więcej warstw, tym intensywniejszy kolor. W przypadku nałożenia kilku warstw ważne jest również przestrzeganie czasów schnięcia podanych na opakowaniu.
Bądź przygotowany.
Przed wyschnięciem bejcy najlepiej nie powinno padać na powierzchnię. Pogoda bywa kapryśna, dlatego warto wybrać okres, w którym nie zapowiadają opadów. Jednak warto mieć przygotowaną w zanadrzu plandekę, którą można rozłożyć, jeśli nagle zacznie padać deszcz.
- 8 października 2024
Sztuka Analizy Tekstu: Język Polski
- 14 sierpnia 2024
Torby z nadrukiem: Jak personalizacja może wyróżnić Twój styl?
- 3 czerwca 2024
Praktyczny przewodnik po szafkach nocnych
- 15 marca 2024