- 679 Views
- SolarisNET
- 22 sierpnia 2021
- Budownictwo
Stan deweloperski – co obejmuje?
Podczas procesu kupna domu lub mieszkania trzeba kontrolować i dopilnować wielu spraw. Spora część z nich dotyczy szeroko pojętych kwestii formalnych. Jedną z nich są różne, dostępne do wyboru stany, w których przejmuje się nieruchomość. Bardzo popularny jest tak zwany stan deweloperski. Nie każdy jednak wie, czym on jest, dlaczego tak się go nazywa oraz przede wszystkim, co obejmuje. Posiadanie takiej wiedzy może się okazać niezwykle przydatne.
Wyjaśnienie pojęcia
O tym pojęciu trudno mówić w kategorii słownikowym. To wyrażenie można wręcz nazwać potocznym. Przekładając na prostszy język, jest to stan wykończenia budynku w danym momencie – w tym przypadku mowa jest o chwili, w której zakupuje się od dewelopera mieszkanie lub dom. Nie są jednak dokładnie określone zasady, których należy przestrzegać w tym stanie. Wynika więc z tego, iż z każdym deweloperem trzeba indywidualnie dogadywać szczegóły. Nie wolno oczywiście zapomnieć spisać ich później w umowie.
Jakie czynności obejmuje stan deweloperski?
Stan deweloperski obejmuje głównie wstępne wykańczanie poszczególnych pomieszczeń. Do tych czynności można zaliczyć między innymi następujące procesy:
– tynkowanie ścian,
– położenie wylewki podłogowej,
– przygotowanie ścian do malowania poprzez położenie jednej warstwy farby,
– umieszczenie różnego typu instalacji – grzewczych, elektrycznych, wentylacyjnych, wodno-kanalizacyjnych,
– umieszczenie drzwi wejściowych, okien, parapetów i grzejników.
Co ważne, na tym etapie prac nie urządza się mieszkania lub domu. To oznacza, że wyposażenie mebli, dekorowanie wnętrz i tym podobne zabiegi dokonuje się później, a pomieszczenia są już stricte przygotowane do tych czynności. Spotyka się jednak mniejsze bądź większe rozbieżności. Niektórzy deweloperzy oferują tak zwany podwyższony stan. Na czym on polega? Kupujący otrzymuje wtedy mieszkanie na nieco innych warunkach. Szczegółowe ich określenie wymaga oczywiście indywidualnego dogadania się, natomiast zazwyczaj dokonuje się wyboru elementów wykończeniowych, które mają zostać zrealizowane. Pomieszczenia zostaną więc częściowo wyposażone i wykończone zgodnie z warunkami umowy.
Najczęstszy wybór klientów
Według przeprowadzanych statystyk to właśnie stan deweloperski jest zdecydowanie najchętniej wybierany przez klientów. Przyczyną tego jest połączenie wygody z realizacją własnej wizji. Kupujący ma możliwość samemu zaprojektować wnętrze domu lub mieszkania wedle własnego uznania. Nie wszystkie czynności związanym z przygotowaniem pomieszczeń do użyteczności są na jego głowie, gdyż najbardziej podstawowe elementy (wymienione w poprzednim akapicie) zostaną już wykonane. Dzięki temu zadania ograniczają się tylko do stworzenia wymarzonego wnętrza.
Są jednak klienci, którzy wolą wybierać inne stany. Istnieje między innymi tak zwane wykończenie „pod klucz”. Tak jak sama nazwa wskazuje, mieszkanie w chwili zakupu jest już w stu procentach gotowe do pełnego użytkowania. Znajdują się w nim wszystkie potrzebne meble i sprzęty, aczkolwiek ma to swój minus. Nie ma wtedy możliwości urządzenia pomieszczeń według swoich potrzeb i z tego powodu sporo ludzi decyduje się mimo wszystko na stan deweloperski. Więcej o stanie deweloperskim przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/stan-deweloperski-co-tak-naprawde-oznacza/.
- 8 października 2024
Sztuka Analizy Tekstu: Język Polski
- 14 sierpnia 2024
Torby z nadrukiem: Jak personalizacja może wyróżnić Twój styl?
- 3 czerwca 2024