- 807 Views
- SolarisNET
- 22 marca 2021
- Budownictwo
Instalacja solarna, czy też panele słoneczne, to ostatnio popularny sposób oszczędzania. Jest on niezwykle ekologiczny, a koszy, które ponosimy za zużycie energii elektrycznej – znikome. Czy jednak w naszym klimacie warto jest zainwestować w instalację solarną?
Czy i kiedy warto zainstalować panele słoneczne?
Instalacja solarna charakteryzuje się tym, że za urządzenie płacimy tylko raz, a energia potrzebna nam do życia wytwarzana jest później całkowicie bezpłatnie przez coś, co czego mamy nieograniczony dostęp – promienie słoneczne. Panele słoneczne działają na zasadzie zamiany promieniowania słonecznego przez kolektor solarny na ciepło za pomocą nośnika. Jest to roztwór glikolu, który zabiera oddane przez słońce ciepło i przenosi je do tak zwanej wężownicy, a ta następnie podgrzewa wodę w specjalnym podgrzewaczu.
Wiele osób obawia się, że w naszym klimacie, w którym liczba słonecznych dni jest ograniczona, taka inwestycja może się nie opłacić. Prawdą jest jednak, że dostęp do promieni słonecznych mamy zawsze, w mniejszym lub większym stopniu. Co prawda, w pochmurne dni energia generowana przez kolektor będzie na niższym poziomie, jednak nadal jest to bezpłatna forma energii, która przy odpowiednim wykorzystaniu bardzo obniży wydatki na energię. W przypadku pochmurnych dni możemy więc energię słoneczną potraktować jako bazę, i na przykład dogrzać wodę już tradycyjnymi metodami. Podsumowując ilość bezpłatnej energii wygenerowanej podczas słonecznych dni i tych bardziej pochmurnych momentów, instalacja solarna to nawet 60% oszczędności energii (wg www.eco-team.pl).
Instalacja solarna – korzyści
Ponieważ panele słoneczne zbierają ciepło, które oddaje słońce nie tylko w słoneczne dni, zainstalowanie ich jest w dłuższej perspektywie opłacalne. Posiadając instalację solarną jesteśmy całkowicie niezależni od dostawców prądu (choć dobrze jest posiadać dodatkowo zabezpieczenie w postaci innego generatora energii, w dni, kiedy trzeba wspomóc się energią spoza paneli). Z energii wytworzonej w ten sposób możemy korzystać niemal bez ograniczeń, jeśli pozwoli nam na to nasłonecznienie. Energia elektryczna generowana przez słońce jest darmowa.
Niewątpliwym plusem, na który zwraca uwagę wiele osób, jest ekologiczność takiego rozwiązana. Korzystanie z paneli słonecznych jest zupełnie bezinwazyjne dla środowiska naturalnego, a energia wytwarzana przez słońce, z której korzystamy nie generuje żadnego wpływu na przyrodę.
Ponieważ jest to inwestycja jednorazowo dość kosztowna, naturalnym jest, że szybciej zwróci się w przypadku większej ilości domowników.
Jaki jest koszt zainstalowania paneli słonecznych?
Koszty instalacji solarnej są na początek dość wysokie. Zainstalowanie paneli słonecznych kosztuje średnio od 15 000 do 25 000 złotych, jednak ostateczna cena warunkowana jest powierzchnią dachu oraz rodzajem danej instalacji.
Warto przed decyzją o zainstalowaniu paneli słonecznych sprawdzić, czy w Twojej gminie nie ma dotacji na zamontowanie fotowoltaiki. Bardzo często, w ramach programów unijnych i samorządowych, dotacje na zainstalowanie panelu słonecznego wynoszą nawet do 90 procent.
- 8 października 2024
Sztuka Analizy Tekstu: Język Polski
- 14 sierpnia 2024
Torby z nadrukiem: Jak personalizacja może wyróżnić Twój styl?
- 3 czerwca 2024
Praktyczny przewodnik po szafkach nocnych
- 15 marca 2024