- 639 Views
- SolarisNET
- 15 lutego 2020
- Handel
Dwie rzeczy są w życiu nieuniknione – mawiają mądrzy. Podatki i śmierć to nieuchronne. Udało ci się uzbierać na pierwsze, wymarzone mieszkanie. Wydaje ci się, ze wszystko skrupulatnie obliczyłeś, zaplanowałeś wszelkie płatności i z pewnością środków ci nie zabraknie. Zastanów się, czy uwzględniłeś podatki.
Bardzo często przy zakupie mieszkania ten koszt nam umyka, a potrafi być znaczący dla naszego budżetu. Wysokość podatku od zakupu mieszkania jest różna, w zależności od tego, czy nabywamy mieszkanie od dewelopera czy na rynku wtórnym.
Jeśli kupujemy mieszkanie nowe, pokrywamy podatek VAT, który wliczony jest już w cenę mieszkania, dlatego nie można go nazywać kosztem dodatkowym. Jego stawka zależna jest od wielkości mieszkania. Mieszkania do 150 metrów kwadratowych objęte są 8% stawką podatkową. Mieszkania powyżej 150 metrów, które spokojnie nazwiemy apartamentami to już podatek 23%. Różnica jest znacząca. Dodatkowo, podatek zapłacimy jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt. Jest to bardzo niska kwota, rzędu kilkunastu złotych, ale wymagana prawem, warto wiec o tym drobiazgu pamiętać. Mieszkania na rynku wtórnym, które w cenie zakupu wydają się nam zwykle tańsze obłożone są podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Podatek ten, zwany w skrócie PCC wynosi 2% wartości zakupionej nieruchomości. Pobiera go zwykle notariusz w chwili sporządzania aktu i odprowadza do urzędu. Trzeba tu podkreślić, że jeśli kupujemy mieszkanie w okazyjnej cenie, znacząco różniącej się od ceny rynkowej, warto abyśmy w akcie notarialnym uzasadnili przyczynę tak niskiej ceny. Zdarzają się na rynku mieszkania zniszczone, wymagające znacznego remontu i dodatkowych kosztów. Jeśli jednak cena jest rażąco niska warto podkreślić zniszczenia czy wyjątkowo niekorzystna lokalizacje w akcie notarialnym, aby Urząd Skarbowy nie zakwestionował ceny zakupu. Jeśli kupujesz mieszkanie nie unikniesz wizyty u notariusza. Także on za sporządzenie aktu notarialnego naliczy odpowiednie opłaty. Zasadą jest, że uiszcza je nabywca. Nie ma znaczenia, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym, wysokość taksy uzależniona jest od kwoty transakcji.
Maksymalne kwoty określone są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Orientacyjny koszt przy zakupie mieszkania za 200 tysięcy wyniesie 1010 zł taksy plus 0, 4 % od nadwyżki powyżej 60 tysięcy czyli w tym przypadku 560 zł. Są to kwoty netto, do których należy doliczyć 23% VAT. Jednocześnie trzeba podkreślić, że są to stawki maksymalne. Notariusz ma zawsze prawo je obniżyć.
Kolejny koszt, to oplata za założenie księgi wieczystej. Księgę wieczysta zakładamy jeśli lokal jej nie posiada, ale działanie to nie jest obowiązkowe. Jeśli mieszkanie posiada księgę wieczystą należy dokonać w niej właściwych wpisów. Także to działanie jest odpłatne. Kupując mieszkanie warto zabezpieczyć pieniądze na wszelkie kwestie formalne.

- 11 września 2023
Jak wygląda profesjonalna opieka nad osobami starszymi?

- 10 września 2023
Ogniwa 18650 – co powinieneś o nich wiedzieć?

- 6 września 2023
Skuteczne Strategie Zarządzania Bólem W Endometriozie

- 22 sierpnia 2023
Sezon 2023/2024 – aktualne przepisy gry w piłkę

- 5 sierpnia 2023