- 801 Views
- SolarisNET
- 9 listopada 2020
- Chillout
Koń był jednym z pierwszych zwierząt udomowionych przez człowieka, a jeździectwo było niegdyś głównym środkiem transportu dostępnym niemal dla każdego. Z biegiem czasu zostało to ograniczone niemal wyłącznie do celów rekreacyjnych, lecz czterokopytne są niezmiennie obecne w naszym życiu. A jaki koń jest, każdy widzi. Jednak nie każdy wie, co jest potrzebne, by zapewnić koniowi najlepszą troskę i pielęgnację. To na nas bowiem spoczywa odpowiedzialność za dobrobyt tych pięknych zwierząt.
Niezbędne wyposażenie stajni
Odpowiednie, profesjonalne wyposażenie stajni przekłada się przede wszystkim na zdrowie i zadowolenie koni. To z kolei gwarantuje ich lepszą współpracę z człowiekiem, niezależnie od tego czy dane zwierzęta są ujeżdżane bardziej amatorsko w celach rekreacyjnych, czy też profesjonalnie, przykładowo podczas wyścigów. Co zatem musimy mieć na uwadze jako właściciele? Każda stajnia składa się z różnych pomieszczeń, co od razu daje nam wstępne rozeznanie. Boks to miejsce, gdzie przebywa koń, którego pożywienie jest przechowywane w paszarni. Hala to obszar przeznaczony na treningi, a sprzęt jeździecki składowany jest w siodlarni. Ważne jest to, aby wszystkie narzędzia oraz akcesoria miały swoje stałe miejsce, najlepiej w pobliżu, gdzie będą najbardziej poręczne w użyciu. Do ich organizacji przydatne mogą być różnego rodzaju uchwyty, wieszaki i haki. Powiesimy na nich zarówno siodła, ogłowia, strzemiona, baty oraz kaski, jaki i derki oraz potniki, a także inne narzędzia, chociażby takie jak miotły. Jeśli chodzi zaś o sam boks, podstawowe wyposażenie obejmuje żłób, poidło, podstawki na lizawkę, a także kółka uwiązowe.
Warto zadbać o to, aby poidła były automatyczne, wykonane z żeliwa, emaliowane, z blachy ocynkowanej lub z polietylenu. Ponad to, nie możemy zapomnieć o sprzęcie do codziennego sprzątania boksów. Dla konia wiąże się to z zachowaniem higieniczności jego bezpośredniego otoczenia, dla nas natomiast jest to po prostu ułatwienie wykonywania obowiązków. W pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć nabycie wózka do obornika, a także innych typów, jak wózek do siana lub do szorów. Dodatkowo, przydatnym narzędziem może być równiarka, która służy do konserwacji i wyrównania powierzchni takich miejsc jak teren treningowy.
A co poza stajnią?
Sytuacją, która prawdopodobnie stanowi jedno z największych wyzwań dla osób pracujących z końmi jest transport zwierząt. Tutaj przede wszystkim musimy zadbać o odpowiedni pojazd, a nasz wybór uzależniony będzie od ilości koni. Jeśli są to tylko dwa osobniki, potrzebować będziemy przyczepki lub koniowozu dwukonnego. Jeśli zaś musimy przewieźć większą ilość, nie obędzie się bez większego koniowozu, który jest w stanie zmieścić do tuzina czterokopytnych.
Oczywiście, nie możemy też pominąć przygotowania samego zwierzęcia, które powinno zostać wcześniej oswojone z pojazdem. Powinniśmy również dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować stres jakiego może doświadczać koń. Oprócz zapewnienia siana i wody na czas podróży, musimy też zadbać o stan techniczny pojazdu i bezpieczeństwo zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują kopyta, które powinny być zabezpieczone ochraniaczami transportowymi, podkładkami, owijakami lub kaloszkami.
Artykuł powstał przy współpracy z bmhorse.com.
- 8 października 2024
Sztuka Analizy Tekstu: Język Polski
- 14 sierpnia 2024
Torby z nadrukiem: Jak personalizacja może wyróżnić Twój styl?
- 3 czerwca 2024